top of page

Özür Dilemeniz Gerekmeyen DurumlarÖzür Dilemeniz Gerekmeyen 15 Durum


Söylemekte zorlandığımız kelimeler vardır. Bilir misiniz?

 1. Muayenehane

 2. Su şişesi

 3. Binaenaleyh

 4. Şemsiye

 5. Prospektüs

 6. Yenilenebilir

 7. Testesteron

 8. Nöroşirurji

 9. Risksiz

 10. Özür dilerim. Eşeklik ettim

Yazıma devam etmeden önce bu yazıyı okumak yerine dinlemeyi ya da izlemeyi tercih edebilecekler için YouTube video linkini de paylaşmak istedim.Okumaya devam etmek isteyenler ise videoya tıklamadan devam edebilirler.

"Özür dilerim" ne zor cümledir…

İlişkilerin mutlu ve sağlıklı kalmasında büyük rol oynar oysaki. Bir hata yaptığınızda ya da partnerinize zarar verdiğinizde itiraf etmek zor olabilir; ancak çatışmalarda başarılı bir şekilde yer almak ve sorunları kızgınlık yaratmadan çözmek istiyorsanız, bir ilişkide nasıl ve ne zaman özür dilemek gerektiğini bilmek çok önemlidir.


Eylemleriniz için sorumluluk sahibi olmak ve partnerinizin yaşadığı kırgınlığı ve acıyı anlayacak kadar olgun düşünebilmek, ilişkinin en kilit noktasıdır ve empatinin en güzel örneğidir.


Canı yananın bu hissi hissetme hakkının olmadığını ya da bundan zarar görmeyeceğinizi düşünüyor olsanız bile, her zaman acı verici davranışlar için özür dilemelisiniz.


Sanırım 3-4 ay önce Instagram’da paylaştım bunu özetleyen kısa bir yazı denebilecek uzun bir cümleyi.


Bir kadın,

onu üzen herhangi bir şeyin

anlamsızlığına,

boş oluşuna,

her şeyi gereksiz kafaya takışına

kafayı takan bir “düşünür”le değil de,

gereksiz, anlamsız, mantıksız ve

saçma sapan da olsa,

sadece o üzüldüğü için bile

üzülebilen biriyle bir ömür geçirmeyi

istediği için ilişkisi sürmez.


Üzüldüğü için üzülmeyen biri için ise

tabii ki de üzülmez...


Yaralayacak bir şey yaparsanız veya söylerseniz, empati göstererek ve parterinizden gerçekten özür dileyerek onu daha iyi hale getirmeye çok yardımcı olabilirsiniz.Bilerek yaralamamış olabilirsiniz. Size anlamsız da gelebilir dargınlığı, kırgınlığı, incinmişliği; ancak onun üzülmesine sebebiyet verdiğiniz için bile özür dilemek ama içten özür dilemek, her iki tarafı da huzura sevkeder.


Ama ilişkilerinizdeki her küçük şey için özür dilemeniz gerekmediğini hatırlamak da önemlidir.

Çünkü ister inanın ister inanmayın, ne kadar zor gelse de özür dilemek bir kısım insana, çok fazla özür dilemek diye de bir şey var.


Çoğu zaman diğer insanların bizim hakkımızda ne düşündükleri hakkında çok endişeleniriz veya onların duygularını kendi duygularımızın üzerinde tutarız ve beklenmediği ya da dile getirilmediği yani davranışlarımızdan ya da söylemlerimizden incinilmediği halde özür dileriz. Diline pelesenk olmuştur bazı insanların “özür dilerim.” Vardır arkasında elbet bir çocukluk travması ya da sosyal bir öğreti.


Bir özürün gerekli olduğu durumlar olduğu gibi gereksiz olduğu da birçok durum vardır.


İşte asla özür dilememeniz gereken 15 şey.


 • Birini Sevdiğiniz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Sevebildiğiniz gerçeğini kutlayın, olur mu? Çok az kaldı çünkü bu duygu. Dünyada aşk şansını yakalayamayan, buna izin bile veremeyecek kadar travmalı, korkmuş ve yorulmuş birçok insan var.

Kimi sevdiğiniz ya da onların sizi sevip sevmedikleri önemli değil. Sevebilmeniz önemli olan şey.

Birini Sevdiğiniz İçin Asla çevrenizden, sevdiğinizden ve en önemlisi kendinizden özür dilememelisiniz


 • Hayır Dediğiniz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Kendi sınırlarınıza saygı duymak, kendinize olan saygının göstergesidir. “Hayır” dediğiniz için asla özür dilememelisiniz.

Hayır deme yeteneği liderliğin işaretidir. Nezaketle ve prensiplerinizi koruyarak hayır diyebilmeyi öğrenin. Kişisel sınırlar edinmek, bir kişinin fiziksel görünümü ve sağlığı için spor salonuna gitmesi, eğitim alması, kariyer sahibi olması kadar önemlidir.

Kusursuz görünen ve kusursuz şartlarda yaşayan bir bireyin bile depresif hissettiği anlar vardır. Sebebi her şeye önem veren bu kişilerin kişisel sınırlarını çoğu zaman koruyamamasıdır. Hatta o sınırları hiç belirlememiş olmasıdır. İşte bu sınırlar sizi siz yapan öğelerdir.

Özür dilemek nedendir?


 • Bir Hayalin Peşinde Koştuğunuz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Pişmanlıkla yaşayanlar, koca bir hayatı ıskalamaktadırlar. Bir hayali takip ettiğiniz için asla özür dilemeyin çünkü o hayal aslında sizi olduğunuz kişi yapar. Hayatınızı hayal etmekle geçirmelisiniz zaten. Amacınız olmalı. Hayallerinizin peşinden koşmadan yaşamadığınız sürece asla mutluluk gelmez ki.

Ne o öyle? Köşe yastığı gibi oturup hayatın ilgisini çekebileceğimizi sanmıyoruz değil mi?

 • Kendinize Zaman Ayırdığınız İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Başta kendinizle ilgilenmediğiniz sürece asla başarılı ve mutlu olamayacaksınız. Her zaman kendi ihtiyaçlarınızı karşılayın ve sizi mutlu eden şeyler yapmak için kendinize zaman ayırın ve lütfen siz bu zamanı kendinize ayırdığınızda, sizden kendileri için zaman ayırmanızı isteyenlerden özür dilemeyin.


 • Öncelikleriniz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Asla kimsenin öncelikleriniz konusunda sizi suçlu hissettirmesine izin vermeyin. Her zaman kendi önceliklerinize önem verin. Eğer sizin için önemliyse önemlidir. Sizin için Doğru olan insanlar seçiminize saygı gösterecektir. Mesela yazarlık yani yazmak ilginç bir meslek. Eve kapanmak zorunda kalabiliyorsunuz ve insanlar sizin bomboş olduğunuzu sanabiliyor. Kahveye gelmek istiyor bir komşunuz veya arkadaşınız ya da sizi bir yere davet ediyor. Hastayım, bugün yokum vs gibi yalanlar yerine “yazmam lazım” dediğinizde “ay biraz ara ver” deniyor. İlginç olan o kişi araba tamircisiyse “ay biraz ara ver” denmiyor, ya da bakkalsa “ay biraz dükkanı kapat“ da denmiyor.

Son yıllarda yazmayı meslek edindiğim için bunu anlamayan bir çok insan olduğunu gördüm çevremde. Zaman içerisinde uzaklaştığım birçok kişi ekmek kazandığım işe vakit ayırmamı anlamak istemeyen kişilerdi. İllaki SSKlı bir işte ya da bir ticarethanede 9-6 çalışmak lazım. Yazmak onlar için, kitabının çıkmasına iki hafta bile kalmış olsa ara verilmesi gereken boş bir iş. Hatta en yakınlarım, bunu açıklamaya çalışmaktan yorulduğum için artık en yakınlarım değiller. Ocakbaşıda kebap pişirsem anlayan ama yazmayı anlamayan insanlarla dolu çevre. Özür dileyemezdim önceliğim için. Ekmeğimi onlar vermiyor nihayetinde.


 • Toksik Bir İlişkiyi Sonlandırdığınız İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Sizi inciten birini bıraktığınız için üzgün olduğunuzu asla söylememelisiniz. Sağlıksız bir ilişkiyi yaşamak, tüm potansiyelinize ulaşmanızı engeller, ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır bu ayrılık. Gurur duyun ve cesaretinizi kutlayan insanlarla çevrenizi kuşatın.

Bazen kalmak değil, vazgeçmek erdemdir. İsterse tepinsin, bayılsın, ayılsın; ardınızda bıraktığınız kişi. Size engel olan, kendinizi gerçekleştirmenize engel olan toksik partnerlerden ya da arkadaşlardan ya da akrabalardan uzaklaşmak bir açıklama ve özür gerektirmez

 • Kusurlarınız İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Kusurlar sizi güzel ve eşsiz kılan şeylerdir. Onlar benimsenmelidir.

Mükemmel olmayan biri olduğunuz için asla özür dilemeyin. Mükemmel yoktur.

Eviniz mi dağınık? Saçlarınızın dibi mi çıktı? Yerinizden kalkmak mı istemiyorsunuz? Bir türlü kurtulamadığınız bir şive ile mi konuşuyorsunuz? Sakar mısınız? Gözü yaşlı, duygusal bir insan mısınız? Dizi izlerken ağlayıp yanınızdakinden özür mü diliyorsunuz? Yapmayın.

Mükemmel değilsiniz ama kusurlarınızla eşsizsiniz.

Ve kusurlu bir sıradanlık bence asıl mükemmelliktir

 • Fikrinizi Savunduğunuz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Asla değerlerinizi, ahlakınızı, dini veya manevi inançlarınızı savunduğunuz için özür dilemeyin. Liderler doğru olduğunu düşündükleri şeyleri savundukları için asla özür dilemezler. Özür dileyen, inancını da değiştirmek zorunda kalır. İnançsız bir insan nasıl var olabilir ki?


 • Cevabı Bilmediğiniz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Sürekli bilgi arayışı beynimizi genç tutar. Öğrenmek için bir fırsat sunulduğunda o fırsatı kabul edin tabii ki ama bilgi evren gibi sınırsızdır. Her şeyi bilemezsiniz. Size sorulan bir sorunun cevabını bilmediğiniz için asla özür dilemeyin. Bilmediğinizi kabul edebilmek güç ve alçakgönüllülük belirtisidir ayrıca. Bilmek zorunda değilsiniz ama her gün öğrenmek zorundasınız. Size sorulabilecek soruların cevaplarını değil; sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz ve sizin gelişiminize katkı yapabilecek konuları öğrenin ama bilmeyin... Ve bilmediğiniz için asla özür dilemeyin


 • Yüksek Beklentileriniz İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Kendinizden beklediğiniz gibi yakınlarınızdan da, evlatlarınızdan da, kocanızdan da aynı başarıları, gelişimi, duyguları beklediğiniz için özür dilemeyin. Yüksek beklentilere sahip olmak, sevdiklerinizi onların en iyi olmaları için zorlayacak kadar önemsediğiniz anlamına gelir. İyi niyetli ve çıkarsız beklentiler, karşınızdakini sevdiğiniz anlamına gelir. Olmazsa olmaz. Ama siz beklediğiniz için özür dilemeyin. En çok bu maddede ikilem yaşanacaktır eminim. Rahat bırakmak lazım değil mi herkesi? Peki evladınızın kapasitesini kullanmadığını, vaktini boş beleş insanlarla geçirdiğini gördüğünüzde, beklentilerinizi dile getirmeniz yanlış mıdır? Ya da eşinizin evlatlarınızın rızkını gece hayatında ya da kumarda yemediğini gördüğünüzde, engel olmaya çalışmayacak mısınız? Kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini söylemeyecek misiniz? Tepki de alacaksınız belki ama özür dilemeyin. Siz sadece onların iyiliği için savaş veriyorsunuz. Bir gün onlar dilesinler o özrü. Siz asla dilemeyin.


 • Kendinize Para Harcadığınız İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Kendinize özel bir şey yaptığınız için asla özür dilemeyin. Kendinize güzel bir şey satın almak benlik saygınızı artırır. Mutlu ve başarılı insanlar, kendi arzularını gerçekleştirmenin tatmin edici bir yaşam için önemli olduğunu bilirler. Kimsenin bizleri şımartmadığı bir dünyada kendimizi şımartmamız çok mu? Bir de üzerine özür mü dileyeceğiz? Kendim kazandım, kendim harcadım. Senden niye özür dileyeyim. Yeni cep telefonu aldım. Ön kamerası portre modunda çekim yapıyor diye mutluyum. Niye özür dileyeyim ki? Ağır makineli tüfek satın almadım, değil mi?


 • Başka Birisi İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Herkes kendi eylemlerinden ve davranışlarından sorumludur. Eylemlerinin size yansıdığını düşünseniz bile, başka birinin yaptığı bir şey için özür dilemeniz gerekmez. Eşinizin kırdığı bire pot için ailenizden, komşunuzdan, hatta evladınızdan bile özür dilemeyin. Her koyun kendi bacağından asılır. Kendi bacağınızı kendi kendinize bir kancaya takmayın. O densiz koyun taksın.


 • Gerçeği Anlattığınız İçin Asla Özür Dilememelisiniz

Güçlü insanlar gerçeği söyler. Gerçek acı olsa bile. Gerçek yenilgi olsa bile. Güçlü olduğunuz için asla özür dilemeyin. Gerçeği söylemeyi beceremeyen bir dolu insan var dünyada. Bırakın başkalarına söylemeyi, kendilerine bile itiraf edemezler çoğu zaman insanlar gerçeği. Hakikat acıtsa bile, dürüstlüğün faydaları hakikatin verdiği acıdan çok daha ağır basacaktır.


Son iki maddeyi birer cümle ile geçeceğim ama benim en değer verdiğim maddeler bunlar.

İkisi için de çok özür diledim ben sevdiklerimden.

Artık asla. Ne salakmışım.

Bir de özür dileyince tekrar yapmamak lazım, değil mi? Özür hata yapılınca dilenir. Yapılması bu kadar doğal ve önlenemez şeyler için niye özür dileyeyim kardeşim?


İşte o maddeler geliyor. Bakın duymayayım bu iki konuda özür dilediğinizi.


 • Ağladığınız İçin Asla Özür Dilemeyin

 • İyi Hissetmediğiniz İçin Asla Özür Dilemeyin.

Sizi ağlatan veya iyi hissettirmeyen özür dilesin. Hem sizden, hem de Allah’tan....


Kim olduğunuza karşı dürüst olun ve diğer insanların ne düşündüğü konusunda endişelenmeyin. Aşırı özür dilemek ya da gerekli olmadığında üzgün olduğunuzu söylemek zamanla öz saygıyı azaltır. Gerçekten bir hata yaptığınızda “Üzgünüm” ifadesini kullanın. Olduğunuz kişi olmak sebebiyle özür dilemeyin


 


İLETİŞİM LİNKLERİMİZ:


NİLGÜN BODUR SOSYAL MEDYA KANALLARI


NİLGÜN BODUR KİTAPLARI ONLINE SATIŞ LİNKLERİ

Komentarai


bottom of page