top of page

Zengin Koca Nasıl Bulunur ?


Zengin Koca Avcısı bir genç kıza Amerikalı ünlü bir

işadamının verdiği cevap ve hayat dersi


Yazıma devam etmeden önce bu yazıyı okumak yerine dinlemeyi ya da izlemeyi tercih edebilecekler için YouTube video linkini de paylaşmak istedim.Okumaya devam etmek isteyenler ise videoya tıklamadan devam edebilirler.


Bilmem hatırlar mısınız?

Bir yazım vardı benim.

“Değersiz hissettiğiniz yerde durmayın” diye başlayan.

Okuyana kendi değerini hatırlatan ve güç veren yazılarımdandı.

Herkesin güce ve güvene ihtiyacı var değil mi?

Kısa bir bölümünü paylaşmak istiyorum anlatacağım hikayeye geçmeden önce.


Değersiz hissettiğiniz yerde durmayın.

Kapısını çaldığınız kişi sizi hacdan annesi gelmiş gibi karşılamıyorsa,

gözlerinde ışık, dudağında gülümseme yoksa,

bir de üstüne niye çaldın kapıyı der gibi bakarsa,

bir daha o kapıyı çalmayın.

Yanında olmayı seçtiğiniz kişi,

sizden uzakta duruyorsa,

sizi sürekli eleştiriyorsa,

başarılarınız onu yıpratıyor,

hüznünüz besliyorsa,

siz mutlu olacaksınız diye çok korkuyorsa,

yanınızdan ayrılıp önünüze geçmeye çalışıyorsa,

yanınıza şükretmiyorsa,

orada daha fazla kalmayın.

En büyük yanlışı verdiğimiz sevgiyi almaya çalışırken yaparız.

Verince almaya hakkımız var sanırız.

Verdiğimiz zeytin çekirdeğini yanlışlıkla yutanın altına,

zeytinyağı çıkar umuduyla boş teneke koyarız.

Umut ederek süremizden çalarız.

Ama o değer çaba karşılığı verilmez.

Prenses gibi hissetmezseniz o muhabbet çekilmez.

Herkes bir adım gelene, on adım giderken,

bizim buralarda artık on adım gelmeyene,

bir adım bile gidilmez.


Bir hikaye anlatacağım dedim ama bir hikaye değil aslında anlatacağım. Amerikalı ünlü işadamı JP Morgan’ın CEO’su James Dimon’ un kendi değerini bildiğini sanan ve Zengin Koca Avcısı olan bir genç kızın yolladığı e postaya verdiği cevabı paylaşmak amacım.


Evet varlığımız değerlidir ama saksı bitkisi gibi durup kendimize değer katmayıp sürekli altyapısı olmayan bir şişirilmiş özgüvenle “ben değerliyim” demek ve karşına da koşulsuzca değer beklemek anlamsız geliyor bana.

21 gün boyunca aynaya bakıp “ben değerliyim” deyince değerli olunmuyor.

Kendinize yatırım yapmayı sadece fiziksel boyutta tutarak boş özgüvenle -bence altyapısız özgüvene narsizm denir- zaten vermeden almayı ve değer görmeyi beklemek abesle iştigaldir.

Nefes almak değerlidir evet çünkü yaşamanızı sağlar ama sadece nefes almanız başkasının sizinle keyifle yaşamasının sebebi olamaz.

Bu arada eğitim, titr, meslek, başarı ve paradan dan bahsetmiyorum değerli olmak derken.

Eskiden bunların önemli olduğunu düşünürdüm. Yanılmışım.

Elde edilen sıfatlara sığınıp ego tatmin eden çok saygın meslek sahibinin çevrelerine uyguladığı psikolojik şiddeti de yakından tecrübe ettim son yıllarda.

Profesör olmak, yazar olmak, holding sahibi olmak, istihdam sağlamak başarı ve değer demekti benim için. Şimdi ise şöyle düşünüyorum: Değerli olmak kendini sevmekle ve eğitmekle başlayan ama tüm sıfatlardan arınıp , gücünü manipülasyon aracı olarak kullanmayıp, parayı ve güzelliği duygularla takas etmeyip, karşısındakine de sevgi ve saygı gösterip gerçek bir insan olabilmek demektir. Değerli olmak tüketmek değil, üretmektir diye düşünürdüm çünkü hep. Hala öyle düşünüyorum ama bir şey daha ekledi işte yıllar bu düşünceme. İbadet gibidir özgüven. Başa kakılmaz, silah olarak kullanılamaz ve kendine gösterdiğin sevgiyi ve saygıyı, aynı amanda empatiyi ve belki de sempatiyi her bir bireye göstermiyorsa insan buradan belirtmek isterim ki, tüm o kazanılan sıfatların ben içine edeyim:)


Şimdi gelelim bu sizi hem gülümsetecek hem de düşündürecek yazışmaya…


Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James Dimon, zengin koca avcısı bir kızın attığı e-postaya bakın nasıl cevap veriyor…

Önce kızın J.P. Morgan’a yolladığı e-postayı paylaşmam lazım tabii ki:

Sayın Morgan,


Size karşı dürüst olacağım. Bu yıl 25 yaşına giriyorum. Çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim.

Yıllık geliri en az 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. Açgözlü olduğumu düşünebilirsiniz, fakat New York’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar maalesef orta sınıf sayılıyor.

Çok şey istemiyorum. Sizin sitenizde yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan birileri var mı?

Hepiniz evli misiniz?

Bu konuları merak ediyor ve sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek? Bugüne kadar birlikte olduğum erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu.

Central Park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil.

Size alçak gönüllülükle soruyorum:

1- Zengin bekarlar nerede takılır? (Lütfen bar, restoran, spor salonu, kulüp vs. gibi mekânların isimlerini ve adreslerini yazar mısınız?)

2- Hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?


3- Çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? (Birkaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebilmişler.)

4- Kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? Benim hedefim evlenmek. Zengin bir adamla evlenebilmek için ne yapmalıyım?”


VE İŞTE DIMON’UN KIZA VERDİĞİ YANIT VE HAYAT DERSİ:


Sevgili Bayan Güzel,


Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum.

Tahmin ediyorum ki sizin gibi aynı soruları soran pek çok genç kız vardır. Lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak durumunuzu analiz etmeme izin verin.


Benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde, sizin kriterlerinize uyuyor, bu sebeple zamanınızı boş yere çalmadığımı umut ediyorum.

Bir işadamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek kötü bir fikir. Nedeni ise çok basit, lütfen açıklamama izin verin. Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey ‘güzellik’ ile ‘para’ ikilisini takas etmek: A kişisi güzelliği sağlar, B kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. Fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek.

Aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz yıldan yıla güzelleşemezsiniz.

Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız.

Hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak. Wall Street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için ‘takas pozisyonu’ diyebiliriz, ‘satın al ve bekle’ değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim.

Çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de akıllıca değildir.

Şüphesiz; aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.

Bu yazdıklarım size zalimce geliyorsa bir de şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz? Aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam gerekmez mi?

Yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. Size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm.

Bu arada, yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz.

Zira o kadar parayı kazanmak, zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek.”


James Dimon CEO / J.P. Morgan


 

İLETİŞİM LİNKLERİMİZ:


NİLGÜN BODUR SOSYAL MEDYA KANALLARI


NİLGÜN BODUR KİTAPLARI ONLINE SATIŞ LİNKLERİ

bottom of page