top of page

Kıskançlık Nasıl Anlaşılır?

10 Madde ile Kıskançlık Nasıl Anlaşılır? Bu Maddeler ile Size Karşı Kıskançlık Besleyenleri Hemen Anlayın


İşler sizin için kötü giderken daha fazla insan tarafından çevrelendiğinizi hiç fark ettiniz mi?

Birinin sizi kıskanıp kısmadığını söylemenin mükemmel yollarından biridir bu aslında. Kötü gün dostları...

Bazı insanlar resmen duygusal sülüklerdir ve yaranızla rahatlarlar. Onların kötü günlerinizde yanınızda olmaları ve dünyanız dağıldığında size destek olmaları aslında çok kolaydır. Kötü gün dostu dersiniz ve bunun nadir bulunan ve erdemli bir bir davranış olduğunu sanırsınız. Ne yazık ki her zaman kötü gün dostluğu iyiye alamet değildir.


Kötü gününüzde yanınızda olmak bazıları için çok kolaydır çünkü acınızda teselli buluyorlardır. Hayatınızı kendileriyle karşılaştırırlar ve o sırada acı çeken kendileri olmadığı için hem şükrederler ve terapi olur onlara hem de içlerinde konumuzun başlığında olduğu gibi gizli bir kıskançlık varsa kötü gününüzü görmek onlara kendilerine bile itiraf edemedikleri bir zevk verir.


Yazıma devam etmeden önce bu blog yazısını okumak yerine dinlemeyi ya da izlemeyi tercih edenler için YouTube video linkini de paylaşmak istedim. Okumaya devam etmek isteyenler ise videoya tıklamadan devam edebilir.
Üzücü bir durum ama ne yazık ki doğru. Çok dışarıda değil, acınızda rahatlık bulan, başarınızı kıskanan, her şey sizin için harika giderken sizin için mutlu olamayan insanlar var çok yakınınızda. Çok dışarıda olanlarım size karşı duyguları nötrdür. Kötü bir şey olursa üzülür, iyi bir şey olursa sevinirler. Tabii ki uç noktalarda olmaz bu duygular. Ama teselliyi veya tebriği en yakınımızdan bekleriz ve ne yazık ki eğer ki yaşadıkları bir kıskançlık varsa bu durumlarda en usta oyuncudan daha yetenekli bir şekilde rollerini oynarlar. Çemberinizin dışındakilerin az sevinci ya da üzüntüsü en azından samimidir. Ve işin kötüsü bu arkadaş kıskançlığını yaşayanlar ikili ilişkilerdeki gibi kendilerine veya başkalarına durumu itiraf edemezler. Dost, arkadaş, akraba hatta allah korusun kardeş kıskançlığı yaşayanlar bu duygu her tetiklendiğinde zihninde karşısındakine bir suç yükler ve farkına varmadan zamanla arkadaş kıyafetine bürünmüş nurtopu gibi bir düşmanınız olur. Ve düşmanın en tehlikelisi bilinmeyen düşmandır. Zaten karşınıza geçip vurmazlar size. Genelde sırtınızdan bıçaklarlar.

Gıpta insani bir şeydir. İkili ilişkilerde flörte hizmet eden asgari kıskançlık kabul edilebilirdir ama KISKANÇLIK belki de birçok kişinin hayatındaki insanlara güven, öz güven, paranoya, depresyon ve travmala gibi sorunlarının ana sebebidir.

Kıskanç arkadaşların belirtilerini görmek her zaman kolay değildir. Bunu gizlemede usta olurlar. Kendilerinden bile.


Peki nasıl anlarız ya da anlamaya çalışırız bu insanları? Hangi davranışları onları ele verir?

Kıskançlık Nasıl Anlaşılır?


1. Kötü tavsiye verirler


Size diğer insanlardan veya kararlarınızdan şüphe edecek bir şey söyleyecek kadar ileri giderler. Fikirleri sorulmadığı anlarda bile. Sence? Diye sormadan bencelerini bol duyduğunuz insanlardır bunlar. Ve bence dedikleri şey kuranda yazıyormuşçasına savunurlar. Sizin mutluluğunuzu düşündüklerini söyleyerek başlarlar hayatınıza karışmaya. Bu hoşunuza da gider ama bence şimdi şöyle bir yoklayın sizin hayatınıza ve kararlarınıza üstün bir bilmişlikle fikirleri sorulmadan bile dayatıcı ve baskın davranarak müdahale edenler var mı yakın çevrenizde?

2. Samimiyetsiz iltifatlar yaparlar


Size iyi bir şey söylediğinde ya da kendisinin bulunduğu ortamda size övgü dolu sözler söylediğinde sahte ve zorlama gülüşlerini hissedebilirsiniz. O his içinizdedir aslında ama siz de yakınınızın sizi kıskanabileceğini düşünmek istemezsiniz

Sizi tebrik ederken seslerinin tonunu değiştirdiğini görebilirsiniz. Terfi aldığınızda, geliriniz arttığında, yeni ve güzel bir ilişkiye başladığınızda, ya da herhangi bir başarı elde ettiğinizde mecburiyetten kurdukları cümleler genelde samimiyetsiz gelir. Ve usulen yapılan o tebrik konusu kendileri tarafından bir daha da açılmaz. Yine hissedersiniz ama bunu asla dile getiremezsiniz. Arkadaşlığınız bitse bile. Çünkü kağıt üzerinde tebrik edilmişsinizdir. Hissettiğiniz duygu veya aldığınız garip enerji sizin için bile delil değildir. Ama artık inanın benim için büyük delil.

Bu insanlar İsteksizce be görev icabı sizi överler tebrik ederler. Hatta bu konuda ilk öven ya da tebrik eden olmak için de üstün çaba gösterirler. İleride bu davranışları kendilerinin haklı çıkması için delildir. Hatta bu delili kendilerine bile sunarlar.


3. Başarılarınızı dikizlerler

Onları en çok rahatsız eden şey, başarınızın ve veya iyi şansınızın bir zincirleme reaksiyona girip çoğalmaya başlamasıdır.

Bu olduğunda, başarılarınızı küçümseyerek kendilerini daha iyi hissetmek isterler. Ünlü olsanız, ünün kötülüğünden bahsederler. Zengin olsanız paranın önemsizliğini ve değersizliğini anlatırlar. Hatta sosyal medyada daha çok takipçiniz olsa sosyal medyaya hiç önem vermediklerini söylerler. Hatta kıskançlık beyin yakıcı seviyeye gelirse sosyal medya hesaplarını bile kapatırlar. Tabii ki kıskançlıktan değil. Hiç önem vermediklerinden. Yine bu cümleyi başkalarına kuracakları gibi Kendilerine de kurarlar.

Bir şey elde ettiğinizde. Aşk, para, başarı; Şanslı olduğunuzu söylerler ve beyinlerinde bulunduğunuz yere ulaşmak için çok fazla harcadığınızı kabul etmezler. Size de bunu ettirmezler.


4. Hakaretlerle iltifat ederler.


Ben buna iltifatlı küfür derim


Çoğu zaman, yöneltilen her iltifatlarının altında gizli bir hakaret yatar. Bazen de alaycı konuşurlar

Sizi daha iyi hissetmeniz için övmezler vermezler, övdüklerinde bir yanınızı yaraladıklarından emin olmak isterler. Siz o zararsız ve içinde övgü barındırıyor gibi cümleyi duyduktan sonra ağzınıza acı bir tat gelir sanki ama yine de güzel be yediğim şey dersiniz.

Mesela kilo almışsın sanki güzelim ama valla sana çok yakışıyor. Ben alsam çok çirkin oluyorum.

Ya da senin gibi agresif birinin böyle bir eş bulması ne şans. Valla çok şanslısın. Başkası çekmez dırdır falan .

Ya da bayılıyorum şu evde düzene önem vermemene. Ben önümde bir tabak dursa rahatsız olurum ama sen ne güzel rahatsın. Umrunda değil dağınızlık, kir, toz. Valla senin gibi olmak isterdim.


Nasıl? Tanıdık geldi mi örnekler?

5. Kendi başarılarını sizin yanınında gereğinden fazla vurgularlar


Yani kendilerinin elde ettikleri her küçük kazanç ya da başarı büyük olarak anlatılacak, patlatılacak hatta törenlerle kutlanacaktır ve şimdiye kadar sizin yaptığınız her şeyden daha büyük olarak görülüp gösterilecektir.

Ama siz takmayacaksınız, görmeyeceksiniz hatta sevineceksiniz. Mutlu olunca insanlar mutlu ederler diye düşüneceksiniz. Onun adına rahatlayacaksınız. Belki onun yanında dikkat çektiğiniz ya da övüldüğünüz için suçluluk bile duymaktasınız ve bu sebeple onun için çok mutlu olacaksınız. Çünkü siz mütevazi bir insansınız. Böylece sessiz kalıp masallarını hem de inanarak, alkışlayarak, coşkuyla dinlersiniz. Çünkü kerizsiniz. Keriziz


6. Aşırı rekabetçi olurlar


Bu önceki konularla da ilgili aslında. Sadece bir özet geçeyim madde olarak yazmış bulundum. her seferinde sizi geçmek isterler, bu yüzden sizi değersizleştirmek için ellerinden geleni yaparlar.

Hem de en basit konuda: örneğin pazardan 10liraya kiraz alsanız, onlar 8 liraya aldıkları için çok övünüp yarım saat konu hakkında nutuk atabilirler.olur ya hiçbir konuda rekabet edemezlerse kusurlarınıza odaklanırlar ve zaman içerisinde konuştuğunuz tek konu sizin yanlışlarınız olur. Başarılar kısacık ve tek seferlik samimiyetsiz bir tebrikle geçiştirilirken, kaşınıza yaptırdığınız ve çok memnun kalmadığınız dövme aylarca konuşulabilir.


7. Onlarsız planlar yaptığınızda çok rahatsız olurlar

Öyledir di mi? Bilirsiniz bu hissi ama siz aşırı sevildiğinizden paylaşılmak istenmediğinizden zannedersiniz.

Onlar olmadan başka planlar yaparsanız, özellikle de sebepsizce yani nedendir bilinmez iyi geçinemedikleri bazı arkadaşlarınızla yaparsanız bu planları, yine bence ile başlayan cümleler kurulur. Olur ya o plandan vazgeçmezseniz ve lise arkadaşlarınızla tatile falan giderseniz allah sizi korusun.

Bu, mevcut olmadıklarında olabilecek iyi veya heyecan verici bir şeyi kaçırmaktan korkmaları nedeniyle oluyor sanırım. Ya da kum torbalarını başkasına kaptırmaktan korkuyorlardır.

Bu nedenle, omuzlarınızda bir yük gibi hissetmeye başlarsınız onları. Tepki vermemeleri için bazen saklarsınız bile planlarınızı beyaz yalanlarla ve empat olduğunuzdan kendinizi sürekli ona karşı suçlu hissedersiniz.

8. Diğer ilişkilerinizi çaktırmadan sabote etmeye çalışırlar


Sizinle birlikte olduklarında, başkalarının yanındaysanız ve siz görüş alanından ayrılır ayrılmaz ve diğer arkadaşlarınıza sizi düşündüklerini söyleyerek sizi sevdiklerinden sürekli dem vurarak kötüleyeceklerdir . Örneğin antidepresan kullanıyorsunuzdur ve belki de bu aranızda bir sırdır. Çok üzülüyorum filancaya, çok sorunları var. İlaç kullanıyor ve destek olmaya çalışıyorum ama bazen yük gibi oluyor. Sürekli arıyor. Seviyorum da. Bir şey de diyemiyorum. Size yaparsa mesafenizi koruyun ama kırıcı olmayın tamam mı? Çünkü hassas kızcağız.

Tanıdık geldi mi?

Asla söylemediğiniz kelimeleri söyleyecekler. Asla yapmadıklarınızı dostumu düşünüyorum kisvesi altında yapmışsınız gibi anlatacaklar ve onu dinleyen salaklar da onun ne iyi bir dost olduğunu düşünecekler. Yani sizden uzaklaştırırken kendisine bir hayran kitlesi oluşturacaklar.Hayatınızda insanlara sahip olmanızı sevmezler çünkü, bu yüzden muhtemelen sizi itibarsızlaştırmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar. Ustadırlar bu konuda. Ruhunuz duymaz. Duysa da takmazsınız siz zaten. Böyle şeylere, uzaklaşan insanlara, dedikodulara, iftiralara takılacak vaktiniz yoktur. Anlayışlısınızdır zaten. Bu sebeple zaten zehirlerini size akıtmayı tercih ederler.


9. Yüzünüzün kızarmasına bayılırlar


Sizin hakkınızda Bildikleri özel ve aşağılayıcı veya küçük düşürücü hikayeleri birlikte kalabalık bir ortama girdiklerinde paylaşırlar.

Hatta bunu sizin önünüzde yaparlar ve siz alınıp utandığınızda ya da ona tepki verdiğinizde saygısızlık etmediklerini ama eğlenceli ve sempatik buldukları için ya da , kalabalığı eğlendirmek için komik bir anınızı anlattıklarını söylerler. Hatta gösterdiğiniz alınganlığı büyütüp kompleksli olmamamız gerektiği konusunda belki de günlerce sürecek nutuklar atarlar


Bu sebeple sırlarınızı kime söylediğinize dikkat edin diyeceğim ama aslında yaranızın yerini iyi bilen kanatıyor işte. Bence sır mır vermeyin kimseye.

10. Hiçbir şey onları başarısız olduğunuzu görmekten daha mutlu edemez


Bu konuda tabii ki açık olmayacaklardır size ama yaşadığınız kötü bir durum karşısında içlerinde küçük bir kutlama dansı yapacaklardır. Tabii ki kutlayacaklardır. Çünkü O anı çok uzun süredir bekliyorlardır.

Küçük beyinlerinde, bu kötü olay zaten onların sizden daha iyi olduklarının kanıtıdır. Ya da kendileri sefil durumdadır ve , sefaletlerini paylaşacak birine sahip olmaktan da zevk alabilirler.


Birisinin kıskanıp kıskanmayacağını nasıl anlayabileceğinizi merak ettiyseniz, sanırım bu işaretlerde cevabı buldunuz. Kötü ya da deli ya da öfkeli bir insanın bile hayatınızda yeri olabilir. Sorunlarını bildiğiniz şeffaf insanlar sizi düş kırıklığına uğratmazlar ama kıskanç insanların hayatınızda yeri yoktur. Çünkü onlar Seni tam tersini yapıyorlarmış gibi hissettirerek sürekli aşağıya çekmeye çalışırlar.

Onları ne kadar erken çıkarırsanız o kadar iyi ve huzurlu bir hayatınız olur. Geçimsiz ya da nankör görünmekten asla korkmayın. Melek olsanız bile sizi öyle görmek isteyen görecektir zaten. Benim umrumda değil özellikle son iki senedir. Negatif, manipülatif, samimiyetsiz herkesi çoğu zaman delillerle değil içgüdülerimle, aldığım tuhaf enerjiyse çıkarıyorum hayatımdan. Kıskançlıklarıyla size bulaştırdıkları tüm toksinlerden arındığınızda hayatınızın daha iyi hale getireceğini göreceksiniz.

Bakın kötü eşe ve kötü dosta tahammül etmek için çok kısa bu ömür. Sizden bir şey çalmadıklarını ya da zararsız olduklarını düşünebilirsiniz ama en azından sizden zamanınızı çalarlar bu insanlar ve zaten çalınacak en değerli şeyi götürmüş olurlar.

O sevmediğimiz, asla gurur duymadığımız Yalnızlığın nötr hali bile negatiften iyidir.


Her zamanki gibi öpüyorum sizi. Negatif insanlardan rabbim korusun hepimizi


Nilgün Bodur

 

İLETİŞİM LİNKLERİMİZ:


NİLGÜN BODUR SOSYAL MEDYA KANALLARI


NİLGÜN BODUR KİTAPLARI ONLINE SATIŞ LİNKLERİ

1 Comment


Guest
Jan 29

Çok faydalı bir yazı oldu benim için teşekkürler 🙏🏼

Like
bottom of page